Elektrik Abonelik İptali (Tahliye)


Elektrik aboneliğinizi iptal ettirmek için, anlaşmış olduğunuz elektrik tedarikçiniz ile sözleşmenizi sonlandırmanız gerekmektedir. Elektrik abonelik tahliyeniz için gerekli bilgiler aşağıda verilmiştir.


Abonelik iptal işlemleriniz nereye yapılır?


Abonelik iptalini elektrik tedarikçi şirketinin müşteri merkezlerinden ya da internet sitesinden yapabilirsiniz. Bazı şirketler online iptal başvursu kabul etmemektedir. Bu yüzden müşteri merkezlerinden şahsen başvuru yapmalısınız. Başkası adına abonelik iptal işlemi gerçekleştirmek için, noter onaylı vekaletname gereklidir. Ayrıca müşteri merkezlerinden önceden randevu alarak da işlemlerinizi daha kısa sürede halledebilirsiniz.

Abonelik iptal başvurusunu ne zaman yapmalıyım ?


Elektrik enerjinizin kapatma talimatınızı, kesilmesini istediğiniz tarihten 10 gün önce tedarikçi firmanıza başvurmanızı öneririz. Ayrıca elektriğinizin kapanma tarihini de siz belirleyebilirsiniz. Başvurunuzda ileri bir tarih belirtmezseniz en geç 3 iş günü içerisinde elektriğiniz kesilir.

Abonelik iptal başvurusu için hangi belgeler gerekli?


Aboneliğiniz iptal ettirmek için gerekli olan bazı belgeler mevcuttur. Bu belgeleri önceden hazırlamanız işlemlerinizi daha kolay sonlandırmanızı sağlayacaktır. Aşağıda elektrik şirketlerin  istedikleri belge ve bilgileri inceleyebilirsiniz.

Mesken (ev) aboneliği iptali:

Son aya ait elektrik faturanız

Yatırdığınız güvence bedelini geri alabilmeniz için banka hesap numaranız

Resmi kimlik belgesi ve fotokopisi (nufüs cüzdanı)

Ticarethane (iş yeri) aboneliği iptali:

Son aya ait elektrik faturanız

Yatırdığınız güvence bedelini geri alabilmeniz için banka hesap numaranız

İş yerinize ait yetki belgesi ya da vekelatname ve imza sirküleri

Yetkilinin resmi kimlik belgesi ve fotokopisi (nufüs cüzdanı)

Aboneliğiminizin iptalinden sonra güvence bedeli ne zaman iade edilir?

Abone olmak için yatırmış olduğunuz güvence bedelini, iptal işlemleri sırasında geri alabilirsiniz. Elektrik tedarikçileri, bu bedeli geri verebilmek için iptal işlemleriniz sırasında sizden hesap bilgilerinizi alır. Yönetmeliğe göre , sözleşme iptalinizden en geç 5 iş günü sonrasında para iadesi yapılması gerekmektedir. Güvence bedeli iade tutarı Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon oranına göre hesaplanarak belirlenir.